تبلیغات
فیلم نگار - فرخ لقا هوشمند : سیلی بهروز وثوقی، پرده گوشم را پاره كردفیلم نگار

فرخ لقا هوشمند : سیلی بهروز وثوقی، پرده گوشم را پاره كرد

دوشنبه 28 اردیبهشت 1388

سلام.

مصاحبه ای جالب با فرخ لقا هوشمند. من که واقعا لذت بردم.

به همراه عکس هایی از دوران جوانی ایشان. و فایل mp3 مصاحبه!

همین اول منبع روبگم: رادیو زمانه

فرخلقا هوشمند

برای دیدن مصاحبه و عکسها و دانلود فایل صوتی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

فرخ‌لقا هوشمند (پور‌رسول) سال ۱۳۰۷ در رشت به دنیا آمد. هر چند خیلی‌ها بیشتر او را با نقش «ننه‌آقای صمد» می‌شناسند اما او یكی از چهره‌های پركار تئاتر، سینما و تلویزیون بوده كه سال‌ها روی صحنه تئاتر رفته در فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری ایفای نقش كرده از جمله در فیلم «باشو غریبه كوچك» و «مسافران» ساخته بهرام بیضایی.
فرخ‌لقا هوشمند به دلیل سكته‌ای كه در حین آخرین بازی خود برای یك سریال تلویزیونی داشته حدود شش سال است از عالم هنر كناره‌گیری كرده است. او دیپلم تئاتر را نزد زنده‌یاد اسماعیل مهرتاش در رشت گرفته و به تشویق پدرش كه یكی از بنیانگذاران تئاتر در رشت بوده (علی قلی‌پور رسول) برای اولین بار به‌روی صحنه تئاتر رفته و پس از مدتی به تهران مهاجرت كرد.
همسر او، رضا هوشمند نیز از چهره‌های سرشناس تئاتر آن زمان بوده همچنین در فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری هنرنمایی كرده است. رضا هوشمند در سال ۱۳۶۸ درگذشته است.
با خانم فرخ‌لقا هوشمند گفت و گو كرده‌ام:
خانم هوشمند خیلی وقت است كه خبری از شما نیست، كجایید؟

در همین تهران بزرگ هستم، كمی كسالت دارم دیگر زیاد بیرون نمی‌روم، كار نمی‌كنم. آخرین باری كه جلوی دوربین رفتم برای بازی در یك سریال تلویزیونی بود. تمام كه شد، همان‌جا سرم گیج رفت افتادم، سكته‌ی كوچكی كردم.


فرخ لقا هوشمند

شما از چند سالگی وارد عالم هنر شدید؟

از چهارده سالگی وارد كار هنری شدم. آن‌زمان چند نفر دور هم جمع شدند و گفتند رشت به این بزرگی و پرآوازه‌ای یك كلاس تئاتر و یك هنرپیشه ندارد، خلاصه چند نفر سرمایه‌گذاری كردند و خانه‌ای برای این كار گرفتند و هنرپیشه جمع كردند و در رشت تئاتر تأسیس كردند.

چند سالی در رشت كار كردم، مردم هم از تئاتر خیلی استقبال كردند. اولین كار هنری‌ام را با آقای مهرتاش شروع كردم (خدا رحمتش كند). ته صدایی هم داشتم به همین دلیل در تئاترهایی كه اپرا بود، بازی می‌كردم و می‌خواندم مثل تئاترهای «شیرین و فرهاد»، «لیلی و مجنون»...

بعد به سینما راه پیدا كردم و چند سالی هم در سینما بودم تا این‌كه تلویزیون «ثابت پاسال» تأسیس شد، ثابت پاسال آمده بود تهران و چند هنرپیشه دور خودش جمع كرده بود كه من هم با او همكاری می‌كردم. چندین سال در تئاتر آقای مهرتاش بودم و تئاترهای دیگر هم از من دعوت می‌كردند و با آن‌ها هم كار می‌كردم.

شنیده‌ام پدر شما بنیانگذار تئاتر در رشت بوده است.

پدر من مرد هنرمندی بود. با تشویق پدرم وارد كار هنری شدم. پدرم هم نمایشنامه می‌نوشت، هم بازی می‌كرد، هم ریژیستوری می‌كرد، برای تئاتر خیلی زحمت كشید تا مردم را كم كم عادت داد. پدرم آدم با سوادی بود.

فرخ‌لقا هوشمند در جوانی

در مورد مشكلاتی كه زنان بازیگر در آن دوران داشتند برایمان بگویید.

در آن زمان خیلی مشكل بود كه یك خانم در تئاتر كار كند ولی در رشت برنامه اجرا می‌كردیم خیلی هم مورد استقبال قرار می‌گرفت. من بودم و خدا رحمت كند منیره تسلیمی را، مادر سوسن تسلیمی. خلاصه تئاتر پا گرفت اما چیزی كه هیچ‌وقت یادم نمی‌رود این است كه من هم مدرسه می‌رفتم كلاس «هشت» بودم و هم شب‌ها تئاتر كار می‌كردم.

مدیر دبیرستان ما خانمی با نام جفرودی بود، خدا رحمتش كند، فوت كرده است. گروه تئاتر، شب‌های جمعه مهمان دعوت می‌كردند فرض كنید از ادارات و... یكی از این شب‌ها دبیران دبیرستان‌ها را دعوت كردند كه خانم جفرودی، مدیر ما هم در میان مهمانان بود، من هم نقش یك دختر لوس و شیك را بازی می‌كردم.

روز شنبه وقتی به كلاس رفتم مدیر مدرسه من را از كلاس بیرون كرد و به بچه‌ها گفت: بچه‌ها می‌دانید این خانم چكار می‌كند و چرا از كلاس بیرون انداختمش؟ این تئاتر كار می‌كند.

در حالی كه ما كار و فعالیت اجتماعی می‌كردیم خلاصه كار ما شده بود مبارزه با این‌جور آدم‌ها تا این‌كه به تهران آمدیم، دیدیم تهران خیلی پیشرفته‌تر از ما هستند و آن‌ها با خیال راحت در تئاترها كار می‌كنند.

این‌كه شما نقش ننه آقای صمد را بازی كنید پیشنهاد چه كسی بود؟

آقای پرویز صیاد، البته در ابتدا برنامه‌ی دیگری بود، سریال «سركار استوار» بود كه در آن هم نقشی بازی می‌كردم خدا رحمت كند سركار استوار را (عبدالعلی همایون). وقتی پرویز صیاد دید مردم خیلی از این سریال استقبال كردند، گفت چه بهتر كه این برنامه را از آن جدا كنیم كه یعنی سریال سركار استوار با همان نام هفته‌ای یك شب از تلویزیون پخش می‌شد و هفته‌ای یك شب هم صمد پخش می‌شد.

من نقش ننه‌آقا را داشتم كه در هر كاری دخالت می‌كردم، صمد هم یك‌خرده شوت بود، گیج بود، مردم را اذیت می‌كرد و در عین نادانی حقیقت را می‌گفت. این سریال خیلی مورد استقبال مردم قرار گرفت و هنوزم كه هنوز است وقتی مردم من را در كوچه و خیابان می‌بینند به نام ننه‌آقا می‌شناسند.

چند سال است كه آقای پرویز صیاد را ندیده‌اید؟

من رفتم خارج و آنجا پرویز صیاد را دیدم، پسرم از من دعوت كرد به آمریكا بروم رفتم، پسرم به او خبر داد كه من آمده‌ام. اما نتوانستم زیاد طاقت بیاورم و به پسرم گفتم من را بفرست ایران، فقط دو ماه آنجا بودم. آقای صیاد خیلی ناراحت شده بود كه من چرا نماندم.

فرخ‌لقا هوشمند، رضا هوشمند و فرزندانشان فریدون، فرشته و فرخنده

خانم هوشمند از خاطرات دوران كار هنری‌تان برایمان بگویید.

خاطره زیاد دارم، تلخ و شیرین! در فیلمی با بهروز وثوقی بازی داشتم، صحنه‌ی آخر فیلم بود، داستان فیلم از این قرار بود كه بهروز، عاشق دختر من شده بود، بهروز پسر ِ من بود آن دختر هم دختر من بود، خودشان خبر نداشتند خواهر برادر هستند، دختر را یك خانواده گرفته بود و از او نگهداری می‌كرد.

آخر سر دیدم كه كار دارد به جاهای باریك می‌كشد به بهروز گفتم این دختر خواهر تو است، بهروز گفت پس تو به من دروغ گفتی؟ و یك سیلی محكم زد توی گوش من، گوشم كَر شد، به هر حال من را به خانه‌ی خودش برد تا به اصطلاح از من دلجویی كند.

اسم فیلم چه بود؟

یادم نیست. ته صدایی داشتم و در تئاتر شیرین و فرهاد كه نقش شیرین را بازی می‌كردم، می‌خواندم. خدا بیامرزد دلكش را، من كه شیرین و فرهاد را بازی می‌كردم دلكش می‌آمد پشت سن و از لای پرده برنامه‌ی من را تماشا می‌كرد.

او می‌گفت: دختر تو صدات خیلی خوب است، بیا خواننده شو، همه امكانات را من برایت فراهم می‌كنم. به او گفتم نه خانم، وقت این كار را ندارم. من همین‌قدر كه بتوانم تئاتر و سینما را اداره كنم خودش خیلی است.

خیلی زحمت كشیدم، دوست داشتم، عاشق این كار بودم. الآن هم می‌آیند دنبال من كه بروم كار كنم اما می‌گویم حافظه ندارم كه دیالوگ حفظ كنم، دیالوگ را آدم باید جابه‌جا از حفظ كند كه بتواند كار كند.

منبع : رادیو زمانهفهرست وبلاگ

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

دوستان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها