تبلیغات
فیلم نگار - اظهارنظر در مورد پنج فیلم جشنوارهفیلم نگار

اظهارنظر در مورد پنج فیلم جشنواره

سه شنبه 22 بهمن 1387

امسال به هر زحمتی توانستم پنج فیلم را در جشنواره ببینم.و می‌خواهم چند کلمه‌ای در مورد این فیلمها نظریدهم. و در آخر نوشته‌ی هر فیلم درجه‌ای به صورت 1.فوق العاده 2.عالی 3.خوب 4.متوسط 5.بد 6.خیلی بد 7.افتضاح به آنها اختصاص دهم. وباید بگویم که این نوشته‌ها تماما نظر بنده حقیر است که در ادامه مطلب میتونید بخونید...

1) شبانه‌روز:

شاید در مورد این اثر به اصطلاح روشن فکری حرفی نزنم بهتر باشد. چون حتی من این اثر را اصلا فیلم نمیدانم. فیلمی که فکر کنم بعد از ساختش عوامل فیلم با یک مشکل مواجه شده اند و آن هم نبود فیلمنامه است. بعد از دیدن این فیلم به طور ناخواسته یاد فیلم Irreversible افتادم،باید بگم که این دو فیلم هیچ ربطی به هم ندارند ولی در اون فیلم هم درست مثل ابن فیلم کارگردان قبل از اینکه فیلمنامه‌ای بنویسد،دوست داشته که فیلمی با این سبک بسازد و حاصل اثری آشفته‌بازار شده است. خلاصه فیلمی به اصطلاح روشن فکری با انبوهی از بازیگرهای معروف و خوشگل و رنگ‌وبارنگ که پشیزی نمیارزد و افتضاح است.

2) وقتی همه خوابیم:

فیلمی از استاد بهرام بیضایی که در روزی بارانی از ساعت 5 بعدازظهر درصف ایستادم وساعت 12:30 موفق به دیدنش شدم که ای کاش نمیدیدم. فیلمی که فیلم در فیلم بود ولی هیچ کدام از فیلمها داستان به درد بخوری نداشت، وبا حال و هوای تئاتری و دهه‌های 40-50  اجرا شده بود. فیلمی که در چندین سکانس همان سگ کشی است و خانم مژده شمسایی همان شخصیت گلرخ در سگ کشی است.سکانسهای مسخره و آبگوشتی و کش دار.مثلا ما 30 دقیقه تمام سکانسهای فیلم داخلی را میبینیم و15 دقیقه همان سکانسها را با بازی حسام نواب صفوی میبینیم تا مشکلی در سینمای ایران را بفهمیم،در حالیکه بیننده با 5 دقیقه هم این مشکل را درک می‌کند.وهمین مسئله باعوض شدن بازیگرزن فیلم داخلی باز هم رخ میدهد. ودر آخر از شما میپرسم که آیا ما محکوم هستیم که چون آقای بیضایی با آقای x مشکل دارد ماباید فیلم این مشکل را ببینیم؟

ودرآخر باید بگویم که وقتی همه خوابیم فیلم خیلی بدی است.

3) زادبوم:

فیلمی که ایده‌ی خوبی دارد ولی در پرداخت ضعیف است.در ابتدای فیلم فکر می‌کردم که با فیلمی با روایت موازی مواجه هستم،ولی تمام شخصیتهای اصلی اعضای یک خانواده هستند و به طورطبیعی با هم ارتباط منطقی دارند ودیگر روایت‌ها موازی نمی‌توانند باشند.فیلم 132 دقیقه است و خسته کننده،اشتباه فکر نکنید که من با زمان فیلم مشکل دارم.من با روایت کند و عدم اطلاعات کافی که به بیننده انتقال داده میشود مشکل دارم.مشکل دیگر فیلم که در اکثر فیلمهای ایرانی وجود دارد،شعاری بودن فیلم است. ویه نظر بنده حقیر سرمایه‌ای که(فیلمبرداری در آلمان،دبی،قشم،تهران) برای این فیلم اختصاص داده شده است،به هدر رفته است.و سکانسی که مسعودرایگان سکته می‌کند بسیار ضعیف است. و باید بگویم که بلندشدن تماشاگران در سر این فیلم با این همه بازیگر و خرج شکستی برای عوامل فیلم است.درکل زادبوم فیلمی مابین متوسط و بد است.

4) تردید:

فیلمی با برداشتی آزاد و داستانی از نمایشنامه‌ی هملت.فیلمی با ریسک بالا برای سازندگان.فیلمی با بازیهای قابل قبول و فیلمنامه‌ای قوی و دقیق که در ساختاری ما بین سینما و تئاتر ارائه می‌شود.کارگردانی قوی دارد و فکر نکنم کسی در ایران به این خوبی بتواند به نوعی هملت ایرانی بسازد.به نظرمن فصل آخر فیلم ضعیف اجرا شده است که چون نمی‌خواهم فیلم را لو دهم توضیحی نمی دهم. بازهم مثل اغلب فیلمهای ایرانی کمی خسته کننده است،ولی برای فیلمی با این حس و حال عیبی به حساب نمی‌آید.در آخر به خاطر شجاعت عوامل فیلم خصوصا کارگردان،نویسنده و تهیه‌کننده، برای ساخت چنین فیلمی تبریک می‌گویم.درکل تردید فیلم خوبی است.

     

6) درباره الی:

در ابتدای نوشته‌هایم باید اعتراف کنم که من عاشق کارهای آقای اصغر فرهادی هستم،و فیلمهای قبلی ایشون رو چندین بار دیده‌ام. ولی فکر نکنم این نوشته‌هایم ربطی به علاقه‌ام به ایشون داشته باشه.وقتیکه فیلم را دیدم باید اعتراف کنم که دیگر اینقدر از فرهادی توقع نداشتم. فیلمی که از همان ابتدا با شروعش بیننده را جذب میکند و به او نوید فیلم خوبی را میدهد،  .فیلمی که با جزئیاتش آدم را دیوانه میکند.فیلمی که احساس میکردم خودم در مسافرتی در شمال هستم و با مشکلی روبرو میشوم. فیلمی که بادیدن هر شخصیتش به یاد یک دوست.آشنا ویا فامیلی از خود افتادم.فیلمی که با 30 دقیقه‌ی آغازینش حس زندگی کردن و خوشی را به تماشاچی میدهد و با نقطه‌ی عطفش تماشاچی را به صندلی میخکوب میکند. هر شخصیت مانند زندگی عادی نظرات منحصر به خود را دارد و در برابر یک مشکل هر شخصی دید خود را دارد. فیلم در مورد اخلاق است و در مورد قضاوت در مورد افراد دیگر است. تمامی بازیگران به خصوص مریلا زارعی به خوبی نقش خود را بازی کرده‌اند. خلاصه فیلمی فوق العاده وشاید تکرارنشدنی در سینمای ایران است و جزو بهترینهای سینمای ایران است. و ازخدای خودم به خاطر آفریدن آقای اصغرفرهادی تشکر میکنم.فهرست وبلاگ

طبقه بندی

آرشیو

نویسندگان

دوستان

پیوندها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو

آخرین پستها